Menu
Elevii de la Boghiceni – antrenaţi   într-o activitate de caritate

Elevii de la Boghiceni – antrenaţi  într-o a…

 Membrii Consiliului Elevilor (CE) din cadrul Gimn...

Interviu cu Valentina Geamănă

Interviu cu Valentina Geamănă

La o cafea cu Valentina Geamănă, preşedintele AO „...

De ce oamenii petrec atât de mult timp   pe rețelele de socializare?

De ce oamenii petrec atât de mult timp pe r…

În această viaţă ai cel puţin 100 de prieteni: ei ...

Încă un primar a depus mandatul!

Încă un primar a depus mandatul!

 Candidatul PDM Gheorghe Filipschi, care deţinea a...

Vaccinul anti-HPV – inclus în Programul naţional de imunizări

Vaccinul anti-HPV – inclus în Programul naţio…

Vaccinul anti-HPV – inclus în Programul naţional d...

Cupa Şcolii municipale de Sporturi   la volei

Cupa Şcolii municipale de Sporturi  la volei

Sâmbătă, 2 decembrie, în sala de sport a Şcolii Pr...

Ziua persoanelor cu dizabilităţi –   marcată în cerc restrâns

Ziua persoanelor cu dizabilităţi –  marcată …

Luni, administraţia raionului a invitat preşedinţi...

Profesorii de istorie, geografie şi educaţie civică – la un nou seminar raional 

Profesorii de istorie, geografie şi educaţie …

 „Formarea competenţelor specifice/transfersale pr...

„Ghioceii” au obţinut marele trofeu la festivalul „Grand Competition” din Iaşi

„Ghioceii” au obţinut marele trofeu la festiv…

 La data de 2 decembrie curent, trupa de teatru dr...

Iubirea NU doare

Iubirea NU doare

Iubirea NU doare: Teatrul MADE – cu un spectacol i...

50 de ani de căsătorie a familiei Caşu

50 de ani de căsătorie a familiei Caşu

Acasă la… familia Constantin şi Maria Caşu din or....

Interviu cu Aurel Penu

Interviu cu Aurel Penu

La o cafea cu Aurel Penu, fondatorul serviciului d...

Interviu cu Liuba Balan

Interviu cu Liuba Balan

La o cafea cu Liuba Balan, preşedinte AO „Speranţa...

Judokanul  Dorin Goţonoagă a cucerit medalia de aur la Campionatul European de tineret la judo

Judokanul Dorin Goţonoagă a cucerit medalia …

Judokanul  Dorin Goţonoagă a cucerit medalia de au...

Într-un final de toamnă, picii de la Stolniceni îi cântă ode acestui anotimp

Într-un final de toamnă, picii de la Stolnice…

Într-un final de toamnă, picii de la Stolniceni îi...

Două adolescente din Bozieni  s-au ales cu medalii la Campionatul internațional de Taekwondo

Două adolescente din Bozieni s-au ales cu me…

Două adolescente din Bozieni  s-au ales cu medalii...

Piața „Viless” din Hâncești a marcat jubileul de 20 ani de activitate

Piața „Viless” din Hâncești a marcat jubileul…

Piața „Viless” din Hâncești a marcat jubileul de 2...

Ansamblul de dansuri populare „Lăpușnița” – la Festivalul internațional de folclor românesc

Ansamblul de dansuri populare „Lăpușnița” – l…

Ansamblul de dansuri populare „Lăpușnița” – la Fes...

Băuturile fierbinți la sfârșit de toamnă... la prețuri care mai de care

Băuturile fierbinți la sfârșit de toamnă... l…

Băuturile fierbinți la sfârșit de toamnă... la pre...

Ce tradiţii frumoase aveţi stabilite în familia dvs.?

Ce tradiţii frumoase aveţi stabilite în famil…

Familia este mediul în care venim pe lume, ne dezv...

Prev Next

Interviu cu Natalia Tanurcova

Interviu cu Natalia Tanurcova

La o cafea cu Natalia Tanurcova, directorul LT „M. Lomonosov”, or. Hânceşti

„Cel mai mare avantaj al instituţiei noastre este faptul că elevii vorbitori de limbă rusă au posibilitatea să-şi facă studiile în limba maternă”

-Dna Tanurcova, activaţi în calitate de director al LT „M. Lomonosov” deja de mai mulţi ani. Cum aţi caracteriza această perioadă?

-În 2017, se vor împlini 10 ani de când sunt director al LT „M. Lomonosov”, dar, de fapt, activez în această instituţie de 20 de ani în calitate de profesoară de limba şi literatura rusă. Dacă să vorbim despre această perioadă în ansamblu, putem s-o catalogăm drept una de luptă continuă: luptă pentru un proces de instruire calitativ, luptă pentru creşterea potenţialului colectivului pedagogic, dar şi o luptă pentru „supravieţuire”.

-Care sunt cele mai semnificative probleme cu care se confruntă instituţia, dar şi realizările de care se bucură?

-În ultimii zece ani, s-a micşorat semnificativ numărul populaţiei din ţara noastră, în mod special a persoanelor vorbitoare de limbă rusă. Aceasta are legătură directă atât cu diminuarea natalităţii, cât şi cu migraţia populaţiei. Desigur, că aceste fenomene au avut influenţă şi asupra instituţiei noastre. Numărul elevilor s-a micşorat în jumătate. Aceasta este cea mai mare problemă. Din anul 2013, finanţarea instituţiilor de învăţământ se efectuează după numărul de copii, iar din motiv că în liceul nostru învaţă puţini elevi, sursele financiare alocate din buget acoperă doar necesităţile de bază: salariul profesorilor şi achitarea serviciilor. Nu avem posibilitatea să îmbunătăţim infrastructura şcolii: în ultimii 10 ani mobilierul claselor, tehnica de calcul, mobila din cantină n-a fost înnoită nici o dată. În 2005-2006, din cauza stării avariate a fostei clădiri a liceului şi la decizia administraţiei locale, instituţia a trecut în sediul actual. Din păcate, în această clădire nu dispunem de sală sportivă, şi aceasta reprezintă o problemă majoră, întrucât copiii nu au posibilitatea să facă sport în condiţii optime. Altă problemă, specifică întregului sistem educaţional din ţară, este şi îmbătrânirea colectivului de cadre didactice. Dacă privim dintr-un anumit punct de vedere, aceasta înseamnă experienţă şi înţelepciune, dar, mai înseamnă şi extenuare profesională. Cu toate acestea, nu putem afirma că activitatea liceului este marcată doar de probleme. În ultimii 10 ani, au apărut şi s-au înrădăcinat asemenea tradiţii precum săptămâna clătitelor sau Masleniţa şi desfăşurarea iarmarocului de caritate din cadrul acestei sărbători. Ne mândrim cu elevii noştri, cu părinţii, profesorii care depun suflet în organizarea iarmarocului, întrucât conştientizează că sursele financiare acumulate vor merge către persoane care au foarte mare nevoie de ele. De asemenea, în liceul nostru a devenit o tradiţie ca în ajunul sărbătorilor pascale să se desfăşoare o acţiune caritabilă cu genericul „Sărbătoare în fiecare casă”. Către sărbătoarea de 9 mai, deja mulţi ani la rând, elevii împreună cu profesorii fac ordine la cimitirul evreiesc, în locul unde sunt înmormântaţi evreii împuşcaţi în vara anului 1941. O frumoasă tradiţie este şi sărbătorirea în luna mai a Zilelor Internaţionale ale scrisului şi culturii slavone. În liceul nostru studiază copii de diferite naţionalităţi, de aceea, în cadrul acestor zile, se vorbeşte în limba ucraineană, bulgară, în limba română sunt recitate poeziile lui Puşkin, Lermontov, Esenin şi alţi poeţi ruşi. Vorbind despre reuşite, nu putem să nu menţionăm rezultatele elevilor şi profesorilor noştri la olimpiadele raionale şi republicane. În acest an de studii, 18 elevei ai claselor a patra, a şasea, a zecea şi a douăsprezecea au participat la olimpiadele raionale, 13 dintre care au ocupat locuri premiante şi au obţinut menţiuni. Eleva clasei a X-a, Nina Golban, a ocupat locul III la olimpiada republicană la limba şi literatura română. Elevii liceului sub îndrumarea profesoarei de limbă şi literatură română Lilia Gurgurov mai mulţi ani la rând ocupă locuri premiante la olimpiada republicană la limba şi literatura română. Rezultatele elevilor se datorează muncii profesorilor. Din 16 profesori ai liceului nostru, 13 deţin grade didactice, 4 dintre care – gradul didactic I. De asemenea, merită menţionat colectivul de părinţi, care este unit şi prietenos. Datorită susţinerii lor, liceul a beneficiat din partea unor sponsori de 10 notebook-uri în anul de învăţământ 2016-2017. Aş vrea să menţionez în mod deosebit activitatea intensă a preşedintelui comitetului de părinţi al şcolii, Danil Tverintev.  

-În anii trecuţi s-a discutat mult despre posibilitatea transferării liceului în alt sediu. De ce n-aţi fost de acord cu această perspectivă?

-Într-adevăr, autorităţile locale ne-au propus de mai multe ori să ne comasăm cu GM „M. Viteazul”, motivând că, cu acest ritm de micşorare a numărului elevilor atât în liceul nostru, cât şi în GM „M. Viteazul” şi în scopul îmbunătăţirii condiţiilor de studiu pentru copii, pentru ca instituţia să corespundă cerinţelor, crearea unei instituţii de învăţământ moldo-rusă ar fi cea mai optimă variantă şi un compromis pentru rezolvarea mai multor probleme. Şi în acest an de învăţământ aşteptăm să discutăm această întrebare împreună cu părinţii, elevii şi reprezentanţii administraţiei raionului. În liceu au avut loc deja adunări cu părinţii în cadrul cărora s-a discutat această propunere, însă părinţii s-au arătat împotriva comasării cu GM „M. Viteazul”. Temerile părinţilor sunt legate de faptul că, odată ce instituţia va deveni mixtă, se vor pierde tradiţiile naţionale slavone, mediul cultural slavon, iar aceasta, la rândul său, va atrage după sine eliminarea claselor de elevi ce studiază în limba rusă. Un exemplu negativ în acest sens serveşte GM Sărata Mereşeni, care, peste câţiva ani după ce clasele gimnaziale au fost transferate în LT „Universum” din c. Sărata Galbenă, şi-a încetat definitiv activitatea. 

-LT „M. Lomonosov” este unicul liceu rus din raion. Care sunt avantajele acestui lucru şi argumentele pentru care elevii din alte localităţi ar opta pentru această instituţie?

-Cel mai mare avantaj al instituţiei noastre este faptul că elevii vorbitori de limbă rusă au posibilitatea să-şi facă studiile în limba maternă. Cum am menţionat mai sus, în liceul nostru s-au înrădăcinat frumoase tradiţii, s-a format un colectiv unit de elevi şi părinţi, activează un corp didactic cu multă experienţă. Mulţi absolvenţi ai instituţiei noastre îşi continuă studiile nu doar în ţară, ci şi în instituţii de învăţământ superior cu renume de peste hotare. Graţie susţinerii administraţiei raionului, elevii care vin din alte localităţi au posibilitatea să locuiască în cămin.

-Dacă ne referim la cele mai importante obiective de viitor, care sunt acestea?

-Printre obiectivele prioritare propuse pentru perioada apropiată se numără: majorarea numărului de elevi prin atragerea copiilor în clasele liceale, iar pentru aceasta ne propunem să îmbunătăţim baza tehnico-materială a instituţiei, respectiv, să ne apropiem de standardele de educaţie. Însă, cel mai important, este să educăm cetăţeni destoinici ai oraşului şi ai ţării noastre.

Elena ZAIŢEV 

 

Last modified onJoi, 08 Iunie 2017 12:57
back to top

Alte știri

Cultură

Ana Munteanu a trecut de duelurile   de la „Vocea României”

Ana Munteanu a trecut de duelurile  de la „Vocea României”

03-11-2017 | Hits:156

Tânăra interpretă din or. Hânceşti, Ana Munteanu, s-a duelat vineri seara cu un ...

Comunitate

Fenomenul violenţei – abordat multidisciplinar

Fenomenul violenţei – abordat multidisciplinar

03-11-2017 | Hits:142

La începutul săptămânii curente, în or. Hânceşti, s-a desfăşurat Forumul regiona...

Tineret

Consiliul local de tineret din Hânceşti a organizat sărbătoarea “Hânlloween”

Consiliul local de tineret din Hânceşti a organizat sărbătoarea “…

03-11-2017 | Hits:246

Consiliul local de tineret din Hânceşti a organizat sărbătoarea “Hânlloween” / S...

Interviu

AOFM Hânceşti rămâne, totuşi, o oportunitate de a-ţi găsi un loc de muncă sau a te reprofila!

AOFM Hânceşti rămâne, totuşi, o oportunitate de a-ţi găsi un loc …

03-11-2017 | Hits:272

AOFM Hânceşti rămâne, totuşi, o oportunitate de a-ţi găsi un loc de muncă sau a ...

Politic

Ce impact credeţi că ar  avea asupra Republicii Moldova stoparea finanţării din partea UE?

Ce impact credeţi că ar avea asupra Republicii Moldova stoparea …

03-11-2017 | Hits:113

Recent, ambasadorul UE la Chişinău Peter Michalko a făcut public anunţul referit...

Actual

În raion s-au plantat 756 de puieţi de arbori şi arbuşti

În raion s-au plantat 756 de puieţi de arbori şi arbuşti

03-11-2017 | Hits:1276

De Ziua Naţională de înverzire a plaiului În raion s-au plantat 756 de puieţi d...