Menu
O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în vizită la Hânceşti

O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în …

O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în vizit...

Irina Corlat din Sofia – pe locul III la festivalul folcloric “Teodor Negară”

Irina Corlat din Sofia – pe locul III la fest…

La 9 octombrie, în s. Sauca, r. Ocniţa, s-a desfăş...

Alexandru Botnari – oaspete de onoare la festivalul “Sinaia Forever”

Alexandru Botnari – oaspete de onoare la fest…

La sfârşitul săptămânii trecute, primarul mun. Hân...

Preşedintele raionului în vizită la primăria sectorului 6 Bucureşti

Preşedintele raionului în vizită la primăria …

Săptămâna trecută, preşedintele raionului Ghenadie...

Un grup de iniţiatăvă din Hânceşti a desfăşurat un flash mob la care au participat persoane cu mobilitatea redusă

Un grup de iniţiatăvă din Hânceşti a desfăşur…

Sâmbătă, şapte octombrie, reprezentanții grupului ...

Delegaţie din Belorusia în vizită la Hânceşti

Delegaţie din Belorusia în vizită la Hânceşti

Reprezentanţii mai multor companii industriale din...

Liuba Bîrsan – economist de meserie și un iscusit meșter de croșetă în timpul liber

Liuba Bîrsan – economist de meserie și un isc…

La cei 46 de ani ai săi, doamna Liuba Bîrsan este ...

O văcuţă în dar pentru o familie nevoiaşă

O văcuţă în dar pentru o familie nevoiaşă

O familie cu mulţi copii din Mingir a primit în da...

Dacă vrem să nu ne ude ploaia – scotocim prin buzunare...

Dacă vrem să nu ne ude ploaia – scotocim prin…

Cât costă umbrelele, pelerinele şi cizmele de ploa...

Cum vă pregătiţi pentru sezonul rece?

Cum vă pregătiţi pentru sezonul rece?

Frigul de afară, ninsorile ambudente, îngheţul car...

Copiii de la “Pasarea Albastra” au sărbătorit ”Toamna de Aur”

Copiii de la “Pasarea Albastra” au sărbătorit…

Săptămâna trecută, copiii cu dizabilităţi de la Ce...

Interviu cu Alina Cravcenco

Interviu cu Alina Cravcenco

La o cafea cu Alina Cravcenco, voluntar, or. Hânce...

Nu vrem senzaţii tari ca în filmul „Taxi”

Nu vrem senzaţii tari ca în filmul „Taxi”

Îmi aduc aminte o întâmplare, acum câţiva ani, cân...

Concert pentru pedagogi

Concert pentru pedagogi

Cu ocazia Zilei profesionale - Diplome, cuvinte al...

Spectacol teatral pentru pedagogi

Spectacol teatral pentru pedagogi

De ziua profesională a lucrătorului din domeniul e...

Peste o mie de persoane suferă de alcoolism în raionul Hânceşti

Peste o mie de persoane suferă de alcoolism î…

Alcoolul sau intoxicațiile cu alcool fac cele mai ...

Boboase … în decalaj de preţuri

Boboase … în decalaj de preţuri

Cât costă fasolea, boabele de năut și mazărea usca...

Interviu cu Inga Razlog

Interviu cu Inga Razlog

La o cafea cu Inga Razlog, medic cardiolog, secţia...

Premiul întâi pentru trupa de teatru „Ghioceii” la un festival din Cluj - Napoca

Premiul întâi pentru trupa de teatru „Ghiocei…

Toamna se numără bobocii, se culeg viile, iar la F...

Excursie pentru bătrânii din raion

Excursie pentru bătrânii din raion

Consiliul raional Hâncești a organizat pentru pers...

Prev Next

Interviu cu Natalia Tanurcova

Interviu cu Natalia Tanurcova

La o cafea cu Natalia Tanurcova, directorul LT „M. Lomonosov”, or. Hânceşti

„Cel mai mare avantaj al instituţiei noastre este faptul că elevii vorbitori de limbă rusă au posibilitatea să-şi facă studiile în limba maternă”

-Dna Tanurcova, activaţi în calitate de director al LT „M. Lomonosov” deja de mai mulţi ani. Cum aţi caracteriza această perioadă?

-În 2017, se vor împlini 10 ani de când sunt director al LT „M. Lomonosov”, dar, de fapt, activez în această instituţie de 20 de ani în calitate de profesoară de limba şi literatura rusă. Dacă să vorbim despre această perioadă în ansamblu, putem s-o catalogăm drept una de luptă continuă: luptă pentru un proces de instruire calitativ, luptă pentru creşterea potenţialului colectivului pedagogic, dar şi o luptă pentru „supravieţuire”.

-Care sunt cele mai semnificative probleme cu care se confruntă instituţia, dar şi realizările de care se bucură?

-În ultimii zece ani, s-a micşorat semnificativ numărul populaţiei din ţara noastră, în mod special a persoanelor vorbitoare de limbă rusă. Aceasta are legătură directă atât cu diminuarea natalităţii, cât şi cu migraţia populaţiei. Desigur, că aceste fenomene au avut influenţă şi asupra instituţiei noastre. Numărul elevilor s-a micşorat în jumătate. Aceasta este cea mai mare problemă. Din anul 2013, finanţarea instituţiilor de învăţământ se efectuează după numărul de copii, iar din motiv că în liceul nostru învaţă puţini elevi, sursele financiare alocate din buget acoperă doar necesităţile de bază: salariul profesorilor şi achitarea serviciilor. Nu avem posibilitatea să îmbunătăţim infrastructura şcolii: în ultimii 10 ani mobilierul claselor, tehnica de calcul, mobila din cantină n-a fost înnoită nici o dată. În 2005-2006, din cauza stării avariate a fostei clădiri a liceului şi la decizia administraţiei locale, instituţia a trecut în sediul actual. Din păcate, în această clădire nu dispunem de sală sportivă, şi aceasta reprezintă o problemă majoră, întrucât copiii nu au posibilitatea să facă sport în condiţii optime. Altă problemă, specifică întregului sistem educaţional din ţară, este şi îmbătrânirea colectivului de cadre didactice. Dacă privim dintr-un anumit punct de vedere, aceasta înseamnă experienţă şi înţelepciune, dar, mai înseamnă şi extenuare profesională. Cu toate acestea, nu putem afirma că activitatea liceului este marcată doar de probleme. În ultimii 10 ani, au apărut şi s-au înrădăcinat asemenea tradiţii precum săptămâna clătitelor sau Masleniţa şi desfăşurarea iarmarocului de caritate din cadrul acestei sărbători. Ne mândrim cu elevii noştri, cu părinţii, profesorii care depun suflet în organizarea iarmarocului, întrucât conştientizează că sursele financiare acumulate vor merge către persoane care au foarte mare nevoie de ele. De asemenea, în liceul nostru a devenit o tradiţie ca în ajunul sărbătorilor pascale să se desfăşoare o acţiune caritabilă cu genericul „Sărbătoare în fiecare casă”. Către sărbătoarea de 9 mai, deja mulţi ani la rând, elevii împreună cu profesorii fac ordine la cimitirul evreiesc, în locul unde sunt înmormântaţi evreii împuşcaţi în vara anului 1941. O frumoasă tradiţie este şi sărbătorirea în luna mai a Zilelor Internaţionale ale scrisului şi culturii slavone. În liceul nostru studiază copii de diferite naţionalităţi, de aceea, în cadrul acestor zile, se vorbeşte în limba ucraineană, bulgară, în limba română sunt recitate poeziile lui Puşkin, Lermontov, Esenin şi alţi poeţi ruşi. Vorbind despre reuşite, nu putem să nu menţionăm rezultatele elevilor şi profesorilor noştri la olimpiadele raionale şi republicane. În acest an de studii, 18 elevei ai claselor a patra, a şasea, a zecea şi a douăsprezecea au participat la olimpiadele raionale, 13 dintre care au ocupat locuri premiante şi au obţinut menţiuni. Eleva clasei a X-a, Nina Golban, a ocupat locul III la olimpiada republicană la limba şi literatura română. Elevii liceului sub îndrumarea profesoarei de limbă şi literatură română Lilia Gurgurov mai mulţi ani la rând ocupă locuri premiante la olimpiada republicană la limba şi literatura română. Rezultatele elevilor se datorează muncii profesorilor. Din 16 profesori ai liceului nostru, 13 deţin grade didactice, 4 dintre care – gradul didactic I. De asemenea, merită menţionat colectivul de părinţi, care este unit şi prietenos. Datorită susţinerii lor, liceul a beneficiat din partea unor sponsori de 10 notebook-uri în anul de învăţământ 2016-2017. Aş vrea să menţionez în mod deosebit activitatea intensă a preşedintelui comitetului de părinţi al şcolii, Danil Tverintev.  

-În anii trecuţi s-a discutat mult despre posibilitatea transferării liceului în alt sediu. De ce n-aţi fost de acord cu această perspectivă?

-Într-adevăr, autorităţile locale ne-au propus de mai multe ori să ne comasăm cu GM „M. Viteazul”, motivând că, cu acest ritm de micşorare a numărului elevilor atât în liceul nostru, cât şi în GM „M. Viteazul” şi în scopul îmbunătăţirii condiţiilor de studiu pentru copii, pentru ca instituţia să corespundă cerinţelor, crearea unei instituţii de învăţământ moldo-rusă ar fi cea mai optimă variantă şi un compromis pentru rezolvarea mai multor probleme. Şi în acest an de învăţământ aşteptăm să discutăm această întrebare împreună cu părinţii, elevii şi reprezentanţii administraţiei raionului. În liceu au avut loc deja adunări cu părinţii în cadrul cărora s-a discutat această propunere, însă părinţii s-au arătat împotriva comasării cu GM „M. Viteazul”. Temerile părinţilor sunt legate de faptul că, odată ce instituţia va deveni mixtă, se vor pierde tradiţiile naţionale slavone, mediul cultural slavon, iar aceasta, la rândul său, va atrage după sine eliminarea claselor de elevi ce studiază în limba rusă. Un exemplu negativ în acest sens serveşte GM Sărata Mereşeni, care, peste câţiva ani după ce clasele gimnaziale au fost transferate în LT „Universum” din c. Sărata Galbenă, şi-a încetat definitiv activitatea. 

-LT „M. Lomonosov” este unicul liceu rus din raion. Care sunt avantajele acestui lucru şi argumentele pentru care elevii din alte localităţi ar opta pentru această instituţie?

-Cel mai mare avantaj al instituţiei noastre este faptul că elevii vorbitori de limbă rusă au posibilitatea să-şi facă studiile în limba maternă. Cum am menţionat mai sus, în liceul nostru s-au înrădăcinat frumoase tradiţii, s-a format un colectiv unit de elevi şi părinţi, activează un corp didactic cu multă experienţă. Mulţi absolvenţi ai instituţiei noastre îşi continuă studiile nu doar în ţară, ci şi în instituţii de învăţământ superior cu renume de peste hotare. Graţie susţinerii administraţiei raionului, elevii care vin din alte localităţi au posibilitatea să locuiască în cămin.

-Dacă ne referim la cele mai importante obiective de viitor, care sunt acestea?

-Printre obiectivele prioritare propuse pentru perioada apropiată se numără: majorarea numărului de elevi prin atragerea copiilor în clasele liceale, iar pentru aceasta ne propunem să îmbunătăţim baza tehnico-materială a instituţiei, respectiv, să ne apropiem de standardele de educaţie. Însă, cel mai important, este să educăm cetăţeni destoinici ai oraşului şi ai ţării noastre.

Elena ZAIŢEV 

 

Last modified onJoi, 08 Iunie 2017 12:57
back to top

Alte știri

Interviu

Interviu cu Alina Cravcenco

Interviu cu Alina Cravcenco

13-10-2017 | Hits:264

La o cafea cu Alina Cravcenco, voluntar, or. Hânceşti „Mi-aş dori să organizăm ...

Caritate

O văcuţă în dar pentru o familie nevoiaşă

O văcuţă în dar pentru o familie nevoiaşă

13-10-2017 | Hits:448

O familie cu mulţi copii din Mingir a primit în dar o văcuţă din partea unui spo...

În focus

Delegaţie din Belorusia în vizită la Hânceşti

Delegaţie din Belorusia în vizită la Hânceşti

13-10-2017 | Hits:382

Reprezentanţii mai multor companii industriale din Belorusia au venit la Hânceşt...

Comunitate

Un grup de iniţiatăvă din Hânceşti a desfăşurat un flash mob la care au participat persoane cu mobilitatea redusă

Un grup de iniţiatăvă din Hânceşti a desfăşurat un flash mob la c…

13-10-2017 | Hits:159

Sâmbătă, şapte octombrie, reprezentanții grupului de inițiativă din municipiul H...

Cultură

Irina Corlat din Sofia – pe locul III la festivalul folcloric “Teodor Negară”

Irina Corlat din Sofia – pe locul III la festivalul folcloric “Te…

13-10-2017 | Hits:172

La 9 octombrie, în s. Sauca, r. Ocniţa, s-a desfăşurat cea de-a V-a ediţie a Fes...

În focus

O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în vizită la Hânceşti

O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în vizită la Hânceşti

13-10-2017 | Hits:392

O delegaţie din Tomaszow, Polonia a venit în vizită la Hânceşti - Primarul Alexa...